Kaucja zabezpieczająca umowę leasingową

Data publikacji: 2014-03-19
Kaucja zabezpieczająca umowę leasingową (depozyt gwarancyjny) jest zabezpieczeniem leasingodawcy przed nieprawidłowym wywiązaniem się leasingobiorcy z zapisów umowy. 

Kaucja ma charakter zwrotny i jest zwracana leasingobiorcy po zakończeniu umowy lub zaliczana na poczet ostatnich rat leasingowych bądź na poczet wykupu przedmiotu leasingu.


W zależności od zapisów umowy, płatność kaucji gwarancyjnej dokonywana jest na początku lub na końcu okresu obowiązywania umowy, istnieje także możliwość płatności kaucji w ramach rat leasingowych. Za formę zabezpieczenia umowy leasingowej uznaje się również spłatę wartości wykupu przedmiotu leasingu w ramach kolejnych rat miesięcznych – taka sytuacja ma miejsce w przypadku, gdy wykup obejmuje znaczącą część wartości środka trwałego (ponad 20%).


Wysokość depozytu wynosi przeważnie równowartość 1-3 rat leasingowych. Z uwagi na zwrotny charakter kaucji gwarancyjnej, po stronie leasingobiorcy nie stanowi ona kosztu uzyskania przychodu, natomiast po stronie leasingodawcy – nie jest przychodem.


Z księgowego punktu widzenia, kaucja gwarancyjna nie jest fakturowana, a do czasu rozliczenia jej z leasingodawcą, kaucję ująć należy na koncie „Pozostałe rozrachunki".

Kalkulator leasingu

Kalkulator leasingu umożliwia obliczenie poglądowej raty leasingu.

W kolejnych krokach otrzymasz oferty leasingu przygotowane specjalnie dla Ciebie i uwzględniające wyniki finansowe Twojej firmy.

Przedmiot leasingu:
Rok produkcji:
Wartość netto:
PLN
Opłata wstępna:
Liczba rat:

Rata miesięczna:0,00PLN netto

wartość wykupu: 0%

Najczęściej wyszukiwane

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z serwisu wezleasing.pl

Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok