Konsekwencje niepłacenia rat leasingowych

Data publikacji: 2014-08-05
Trudna sytuacja finansowa, problemy z utrzymaniem płynności - w obecnych czasach to określenia spędzające sen z powiek niejednego przedsiębiorcy. Co zrobić w sytuacji, kiedy mamy problem ze spłaceniem raty leasingowej? 
Leasing to umowa, w ramach której finansujący przekazuje korzystającemu prawo do używania określonego przedmiotu leasingu przez ustalony okres, w zamian za ustalone raty leasingowe. W przypadku firm Car Fleet Management mówi się o tzw. pełno-obsługowym leasingu operacyjnym zwanym inaczej Full Sevice Leasingiem lub leasingu finansowym.

Terminowa zapłata rat za leasingowane auto jest podstawowym obowiązkiem korzystającego, wynikającym z zawartej umowy. Konsekwencje, wynikające z uchybienia temu obowiązkowi są określone w pierwszej kolejności w umowie leasingu, także w przepisach prawa.

- W przypadku, gdy korzystający nie zapłacił co najmniej jednej raty, a finansujący zamierza z tego powodu wypowiedzieć umowę leasingu, powinien wyznaczyć korzystającemu na piśmie odpowiedni termin dodatkowy, do zapłacenia zaległości. Termin ma być odpowiedni, co oznacza, że nie może być on zbyt krótki np. liczony w godzinach. Najczęściej ten dodatkowy termin jest już z góry określony w umowie leasingu i korzystający wie, ile będzie miał czasu na zapłatę zaległości, aby uniknąć wypowiedzenia. W wezwaniu powinna znaleźć się również informacja, że w razie nie dokonania zapłaty w tym terminie, finansujący wypowie umowę leasingu ze skutkiem natychmiastowym. - mówi Magdalena Kawczyńska, Doradca Prawny LeasePlan Fleet Management.

Umowa leasingu nie może być dla leasingobiorcy mniej korzystna niż przepisy kodeksu cywilnego. Jeśli tak jest, to takie postawienia są w świetle prawa nieważne. Wezwanie do zapłaty i termin jej dokonania nie mogą być przekazane telefonicznie. Nie można także wypowiedzieć umowy bez wyznaczenia dodatkowego terminu do zapłaty. Może ona przewidywać okres wypowiedzenia lub możliwość ustalenia, że niezapłacenie dopiero dwóch i więcej rat będzie skutkowało wyznaczeniem przez finansującego dodatkowego terminu.

Kliknij, aby przeczytać całość: TUTAJ >>

Kalkulator leasingu

Kalkulator leasingu umożliwia obliczenie poglądowej raty leasingu.

W kolejnych krokach otrzymasz oferty leasingu przygotowane specjalnie dla Ciebie i uwzględniające wyniki finansowe Twojej firmy.

Przedmiot leasingu:
Rok produkcji:
Wartość netto:
PLN
Opłata wstępna:
Liczba rat:

Rata miesięczna:0,00PLN netto

wartość wykupu: 0%

Najczęściej wyszukiwane

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z serwisu wezleasing.pl

Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok