Umowa leasingu jest z natury rzeczy zawierana na określony okres czasu. Jej wcześniejsze rozwiązanie niesie ze sobą określone konsekwencje finansowe.
Przedwczesne rozwiązanie umowy leasingu nie należy do rzadkości. Leasingobiorcy rezygnują, ponieważ przedmiot leasingu nie jest im już dłużej potrzebny w prowadzonej działalności lub z powodu problemów finansowych. Z jakimi konsekwencjami muszą się liczyć przedsiębiorcy rezygnujący z leasingu przed zakończeniem okresu umownego?
Prawa i obowiązki stron umowy leasingu są regulowane w kodeksie cywilnym. Art. 709 [15] kodeksu określa konsekwencje rozwiązania umowy z przyczyn leżących po stronie leasingobiorcy:
„W razie wypowiedzenia przez finansującego umowy leasingu na skutek okoliczności, za które korzystający ponosi odpowiedzialność, finansujący może żądać od korzystającego natychmiastowego zapłacenia wszystkich przewidzianych w umowie a niezapłaconych rat, pomniejszonych o korzyści, jakie finansujący uzyskał wskutek ich zapłaty przed umówionym terminem i rozwiązania umowy leasingu."
Kliknij, aby przeczytać całość: TUTAJ >>
Szukasz ofert leasingu? Sprawdź najkorzystniejsze oferty dla Twojej firmy.
Skorzyskaj z dokładnego i szybkiego kalkulatora raty leasingu, który uwzględnia Twoją zdolność leasingową! Wystarczy, że:
1. Wybierzesz przedmiot leasingu i określasz wstępne parametry umowy.
2. Podasz dane umożliwiające określenie Twojej zdolności leasingowej.
Najkorzystniejsze oferty otrzymasz od razu, bez zbędnego czekania.
Skorzystaj z kalkulatora >>