Odpowiedzialność firmy z tytułu niespłaconych rat leasingowych

Data publikacji: 2014-06-16
Terminowe opłacanie rat jest zapisanym w umowie obowiązkiem leasingobiorcy. Opóźnienia w płatnościach stanowią naruszenie umowy i mogą być podstawą do jej przedterminowego rozwiązania przez leasingodawcę. 
Jeśli tak się stanie, leasingobiorca musi zwrócić środek trwały i rozliczyć umowę, czyli zapłacić wszystkie pozostałe raty (łączna należność pomniejszana jest o kwotę wpływu z tytułu zagospodarowania zwróconego środka trwałego).

Zanim jednak leasingodawca wypowie umowę, ma obowiązek pisemnego powiadomienia leasingobiorcy o wyznaczeniu terminu dodatkowego do zapłaty zaległych rat. Podstawą do wystosowania takiego pisma może być opóźnienie w płatności choćby jednej raty. Zaległe raty powiększane są o odsetki w wysokości, wskazanej w umowie. Brak reakcji leasingobiorcy na powyższe pismo daje firmie finansującej zielone światło do zakończenia umowy.

W skrajnych przypadkach, gdy pomimo wezwań i faktycznego rozwiązania umowy, leasingobiorca zwleka ze zwrotem środka trwałego i spłatą należności, leasingodawca może przystąpić do czynności windykacyjnych. Zakres odpowiedzialności leasingobiorcy zależy od formy prawnej, w jakiej prowadzi biznes. Właściciel jednoosobowej działalności gospodarczej odpowiada całym swoim majątkiem, podobnie jak wspólnicy spółek cywilnych. W przypadku spółek prawa handlowego, leasingodawca może natomiast się zaspokoić jedynie z majątku spółki, chyba że zwłoka w płatności była wynikiem rażącego naruszenia obowiązków przez zarząd spółki – wówczas wierzyciel ma prawo zaspokojenia się z majątku osobistego członków zarządu.

Kalkulator leasingu

Kalkulator leasingu umożliwia obliczenie poglądowej raty leasingu.

W kolejnych krokach otrzymasz oferty leasingu przygotowane specjalnie dla Ciebie i uwzględniające wyniki finansowe Twojej firmy.

Przedmiot leasingu:
Rok produkcji:
Wartość netto:
PLN
Opłata wstępna:
Liczba rat:

Rata miesięczna:0,00PLN netto

wartość wykupu: 0%

Najczęściej wyszukiwane

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z serwisu wezleasing.pl

Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok