Ostateczny kształt umowy leasingu operacyjnego można sobie wynegocjować

Data publikacji: 2014-08-10
Kucharz z klasą używa tych samych składników, co jego inni koledzy po fachu, ale dzięki odpowiednim proporcjom to właśnie jego potrawa nabiera wyjątkowego smaku. Podobnie jest w przypadku płatności związanych z umową leasingu operacyjnego – podstawowe parametry są stałe, ale firmy leasingowe mają przy ich konstruowaniu sporą dowolność. 
Co zatem sprawia, że oferta części z nich jest atrakcyjniejsza cenowo? Oto najważniejsze składniki kalkulacji przeprowadzonej dla firmowego auta, czyli najpopularniejszego przedmiot leasingu.

Czynsz inicjalny

Opłata wstępna to wkład własny przedsiębiorcy, czyli kwota, którą musi wyłożyć od razu, przy podpisaniu umowy leasingu. Zwykle wynosi od 10 do 20 proc. wartości auta netto (bez podatku VAT).

Wysokość czynszu można negocjować, pytanie tylko, jaka jest najbardziej optymalna dla przedsiębiorcy. Niska wpłata to często jedyne możliwe rozwiązanie, ale jednocześnie wyższy koszt całkowity umowy. Wysoka wpłata, na poziomie nawet 40 proc., to znacznie obciążenie finansowe na samym początku, ale jednocześnie niższe miesięczne raty i duża jednorazowa korzyść podatkowa. Czynsz inicjalny można bowiem w całości wrzucić w koszty uzyskania przychodów, a tym samym znacznie obniżyć podatek dochodowy w tym miesiącu, w którym jest zawierana umowa leasingowa.

Ale uwaga! Są urzędy skarbowe, które uważają, że opłaty wstępnej nie można wrzucić w koszty jednorazowo, tylko stopniowo, proporcjonalnie do długości umowy (czyli odliczać ją np. przez kolejne trzy lata). Dlatego przedsiębiorcy powinni zwrócić baczną uwagę, w jaki sposób czynsz inicjalny jest opisany w umowie. Nie chcąc się narażać na konflikt z fiskusem, lepiej, by umowa nie traktowała opłaty wstępnej jako niezbędnego warunku realizacji umowy, ale nazywała ją np. pierwszą ratą.

Okres leasingu

Umowa leasingu operacyjnego musi trwać przynajmniej 40 proc. czasu, w jakim amortyzowany jest dany środek trwały, czyli w przypadku auta – minimum dwa lata. Optymalny czas jest znowu uzależniony od możliwości każdego przedsiębiorcy. Z pewnością nie należy podejmować tej decyzji pochopnie, ponieważ zarówno skrócenie, jak i wydłużenie pierwotnego czasu umowy leasingu jest możliwe, ale obie opcje będą sporo kosztować – przynajmniej kilkaset złotych każda.

Kliknij, aby przeczytać całość: TUTAJ >>

Kalkulator leasingu

Kalkulator leasingu umożliwia obliczenie poglądowej raty leasingu.

W kolejnych krokach otrzymasz oferty leasingu przygotowane specjalnie dla Ciebie i uwzględniające wyniki finansowe Twojej firmy.

Przedmiot leasingu:
Rok produkcji:
Wartość netto:
PLN
Opłata wstępna:
Liczba rat:

Rata miesięczna:0,00PLN netto

wartość wykupu: 0%

Najczęściej wyszukiwane

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z serwisu wezleasing.pl

Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok