Podmiot i przedmiot umowy leasingu

Data publikacji: 2014-08-10
Umowa leasingu ma charakter handlowy, a jej treść regulowana jest przepisami prawa. Musi ona zawierać określenie jej podmiotów i przedmiotu. 
Leasing jest to umowa nazwana, która polega na nabyciu przez jedną ze stron (leasingobiorcę) prawa do używania rzeczy, w zamian za ponoszenie świadczeń na rzecz drugiej strony umowy (leasingodawcę), która nabywa i oddaje ową rzecz do korzystania.

W przypadku umowy leasingu należy wskazać na istnienie trzech podmiotów. Należy do nich strona finansująca (leasingodawca) oraz strona korzystająca (leasingobiorca). Dodatkowo wskazuje się także na zbywcę.

Leasingodawca

Zwany jest inaczej finansującym i przysługuje mu prawo własności do rzeczy, którą oddaje w odpłatne używanie przez korzystającego. Warto zwrócić uwagę, że następuje to na zasadach określonych w zawartej przez strony umowie. W praktyce leasingodawcą najczęściej jest przedsiębiorstwo, którego przedmiotem działalności jest zawieranie umów leasingu i występowanie w stosunkach prawnych po stronie oddającego do korzystania. W obrocie handlowym firmy takie występują między innymi w formie spółek z o.o., a zdecydowanie rzadziej usługi o takim charakterze świadczą producenci. W zależności od tego, z jakim podmiotem w roli finansującego mamy do czynienia, droga do zawarcia umowy może wiązać się z bardziej lub mniej licznymi formalnościami do spełnienia.

Leasingobiorca

Określany jest także mianem korzystającego z racji korzystania z przyznanych uprawnień. Leasingobiorca na podstawie zawartej umowy uzyskuje prawo do korzystania z rzeczy stanowiącej przedmiotu leasingu. Jednocześnie jest zobowiązany do zachowania określonych warunków.

Kliknij, aby przeczytać całość: TUTAJ >>

Kalkulator leasingu

Kalkulator leasingu umożliwia obliczenie poglądowej raty leasingu.

W kolejnych krokach otrzymasz oferty leasingu przygotowane specjalnie dla Ciebie i uwzględniające wyniki finansowe Twojej firmy.

Przedmiot leasingu:
Rok produkcji:
Wartość netto:
PLN
Opłata wstępna:
Liczba rat:

Rata miesięczna:0,00PLN netto

wartość wykupu: 0%

Najczęściej wyszukiwane

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z serwisu wezleasing.pl

Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok