Poręczenie umowy leasingowej

Data publikacji: 2013-07-02
Zdarza się sytuacja, że zdolność kredytowa (wynikająca z kondycji finansowej, okresu funkcjonowania, wiarygodności) leasingobiorcy nie satysfakcjonuje finansującego. W przypadku kiedy korzystający nie posiada wymaganej sytuacji finansowej ani nie dysponuje majątkiem, który mógłby przedstawić jako dodatkowe zabezpieczenie może skorzystać z dodatkowej formy zabezpieczenia czyli poręczenia. 
Mówimy tutaj o poręczeniu w rozumieniu kodeksu cywilnego (innym rodzajem poręczenia jest awal – poręczenie wekslowe).

Poręczycielem może być zarówno osoba fizyczna jak i osoba prawna. Istotne dla poręczenia jest to, że finansujący analizuje również majątek oraz sytuację finansową poręczyciela. Wiąże się to
z udostępnieniem ankiet majątkowych czy też dokumentów finansowych za wymagany okres.

Poręczającą osobą fizyczną może być współmałżonek leasingobiorcy, udziałowiec spółki, członek zarządu spółki (w dwóch ostatnich przykładach często z współmałżonkami). W przypadku osoby prawnej firma – kontrahent, której może zależeć na uzyskaniu przez leasingobiorcę danego środka trwałego.

Ważność poręczenia uwarunkowana jest umową pisemną. W ramach umowy poręczenia poręczyciel zobowiązuje się do spłaty zobowiązania, gdyby dłużnik (leasingobiorca) nie wywiązał się
w umówionym terminie z płatności.

Umowa poręczenia winna określać wierzytelność jaką zabezpiecza oraz dłużnika, za którego jest udzielane poręczenie. Stronami umowy są leasingodawca (wierzyciel) oraz poręczyciel.

Poręczenie jest popularną metodą podreperowania zdolności kredytowej korzystającego, którą warto stosować. Nie wiąże się z żadnymi dodatkowo pracochłonnymi i kosztochłonnymi procedurami, jest też chętnie (mimo, że nie jest regułą) stosowana przez leasingodawców.

 

 

Szukasz ofert leasingu? Sprawdź najkorzystniejsze oferty dla Twojej firmy.

Skorzyskaj z dokładnego i szybkiego kalkulatora raty leasingu, który uwzględnia Twoją zdolność leasingową! Wystarczy, że:

1. Wybierzesz przedmiot leasingu i określasz wstępne parametry umowy.
2. Podasz dane umożliwiające określenie Twojej zdolności leasingowej.

Najkorzystniejsze oferty otrzymasz od razu, bez zbędnego czekania. 

Skorzystaj z kalkulatora >>

Kalkulator leasingu

Kalkulator leasingu umożliwia obliczenie poglądowej raty leasingu.

W kolejnych krokach otrzymasz oferty leasingu przygotowane specjalnie dla Ciebie i uwzględniające wyniki finansowe Twojej firmy.

Przedmiot leasingu:
Rok produkcji:
Wartość netto:
PLN
Opłata wstępna:
Liczba rat:

Rata miesięczna:0,00PLN netto

wartość wykupu: 0%

Najczęściej wyszukiwane

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z serwisu wezleasing.pl

Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok