Przejęcie umowy leasingu

Data publikacji: 2013-12-16
Problemy finansowe, z jakimi borykają się obecnie przedsiębiorcy, jak również i osoby fizyczne mogą być przyczyną nieterminowego płacenia zobowiązań. Co zrobić, gdy na skutek pogarszającej się sytuacji finansowej korzystający ma problemy z płaceniem rat leasingowych w terminie? Odpowiedzią może być przejęcie umowy leasingu, czyli tzw. cesja umowy leasingu, innymi słowy zmiana podmiotu leasingu. 

W podstawowym okresie trwania umowy leasingowej, istnieje możliwość przepisania umowy z aktualnego korzystającego na inny podmiot, czyli dokonanie tzw. cesji praw i obowiązków wynikających z umowy leasingowej. Do końca 2012 roku kwestia zmiany podmiotu leasingu nie była uregulowana w przepisach podatkowych. Wprowadzenie wraz z tzw. ustawą deregulacyjną zapisu, który mówi, iż istnieje możliwość zmiany podmiotu w obrębie jednej umowy leasingowej, bez zmiany warunków finansowych oraz okresu trwania, ułatwiło życie wielu leasingobiorców, którzy szukając oszczędności mogą łatwiej ,,przenieść" ciążący na nich leasing. Obecnie, jeśli przedsiębiorca przewiduje problemy ze spłatą rat leasingu, bez przeszkód może dokonać cesji na nowego leasingobiorcę i jeśli oprócz podmiotu pozostałe warunki umowy pozostają niezmienione, wówczas zasady podatkowe dla takiej umowy pozostają takie same.

Dotychczas cesja taka polegała na zerwaniu obecnej umowy oraz podpisaniu nowej umowy na nowych warunkach z innym podmiotem, jako korzystający. Często przy ,,przenoszeniu" umowy leasingu dochodziło do licznych nieprawidłowości po stronie ujmowania kosztów, czy wyceny przedmiotu leasingu. Usunięcie tej bariery, zmniejszyło niechęć przedsiębiorców do przejmowania leasingu. Ponadto, obecnie korzystający może za przejęcie leasingu przez nowego leasingobiorcę zażądać tzw. odstępnego, czyli kwoty, która w pewnym stopniu zrekompensuje dotychczasowe płacenie rat leasingowych.

 

Szukasz ofert leasingu? Sprawdź najkorzystniejsze oferty dla Twojej firmy.

Skorzyskaj z dokładnego i szybkiego kalkulatora raty leasingu, który uwzględnia Twoją zdolność leasingową! Wystarczy, że:

1. Wybierzesz przedmiot leasingu i określasz wstępne parametry umowy.
2. Podasz dane umożliwiające określenie Twojej zdolności leasingowej.

Najkorzystniejsze oferty otrzymasz od razu, bez zbędnego czekania.

Skorzystaj z kalkulatora >>

Kalkulator leasingu

Kalkulator leasingu umożliwia obliczenie poglądowej raty leasingu.

W kolejnych krokach otrzymasz oferty leasingu przygotowane specjalnie dla Ciebie i uwzględniające wyniki finansowe Twojej firmy.

Przedmiot leasingu:
Rok produkcji:
Wartość netto:
PLN
Opłata wstępna:
Liczba rat:

Rata miesięczna:0,00PLN netto

wartość wykupu: 0%

Najczęściej wyszukiwane

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z serwisu wezleasing.pl

Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok