Sezonowość w umowie leasingu

Data publikacji: 2013-07-02
Specyfiką wielu branż jest sezonowość przychodów. Wynika ona z wielu przyczyn. Może to być działalność uzależniona od pogody (budownictwo), produkcja z długimi terminami oddania wyrobu finalnego czy też działalność korzystająca z dofinansowania państwowego (dopłaty dla rolników). 
Istotne dla leasingobiorcy jest by w wymaganym harmonogramem umowy terminie dysponował odpowiednimi środkami na spłatę rat. W związku ze wskazaną powyżej sezonowością nie zawsze jest możliwa spłata zobowiązań leasingowych wyłącznie z aktualnie wypracowanego zysku.

Faktem jest, że firmy leasingowe, w celu obniżenia ryzyka transakcji, najczęściej proponują miesięczny harmonogram spłat rat leasingowych. Umożliwia to równomierną spłatę zaangażowanego kapitału oraz bieżącą kontrolę kondycji finansowej korzystającego.

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów większość firm leasingowych oferuje jednak możliwość sezonowej spłaty kapitału. Poniżej opisujemy kompilację różnych możliwości dostosowania harmonogramu spłaty do własnych możliwości, nie każda jednak spółka leasingowa oferuje je wszystkie.

Korzystający może więc zastrzec sobie konkretne kwoty jakie w danych miesiącach jest w stanie płacić, może również dokonać podziału procentowego. Raty kapitałowe może spłacać w terminach miesięcznych, kwartalnych, półrocznych czy nawet rocznych (rolnik). Ma prawo maksymalnie zmniejszyć raty płacone zimą i nadrobić tą stratę latem.

Finansujący zastrzegają jednak często, że w każdym miesiącu winna być spłacana choćby minimalna część kapitału (choć możliwe jest by kapitał spłacać tylko raz na kwartał czy co drugi miesiąc). Ważne jest również by pierwsze miesiące bez spłaty kapitału nie wypadały bezpośrednio po rozpoczęciu umowy leasingu.

 

Szukasz ofert leasingu? Sprawdź najkorzystniejsze oferty dla Twojej firmy.

Skorzyskaj z dokładnego i szybkiego kalkulatora raty leasingu, który uwzględnia Twoją zdolność leasingową! Wystarczy, że:

1. Wybierzesz przedmiot leasingu i określasz wstępne parametry umowy.
2. Podasz dane umożliwiające określenie Twojej zdolności leasingowej.

Najkorzystniejsze oferty otrzymasz od razu, bez zbędnego czekania.

Skorzystaj z kalkulatora >>

Kalkulator leasingu

Kalkulator leasingu umożliwia obliczenie poglądowej raty leasingu.

W kolejnych krokach otrzymasz oferty leasingu przygotowane specjalnie dla Ciebie i uwzględniające wyniki finansowe Twojej firmy.

Przedmiot leasingu:
Rok produkcji:
Wartość netto:
PLN
Opłata wstępna:
Liczba rat:

Rata miesięczna:0,00PLN netto

wartość wykupu: 0%

Najczęściej wyszukiwane

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z serwisu wezleasing.pl

Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok