Skrócenie okresu leasingu a korekta kosztów

Data publikacji: 2014-06-16
Ocena konsekwencji podatkowych przedterminowego zerwania umowy leasingowej nastręcza leasingobiorcom sporo kłopotów. Wątpliwości dotyczą głównie sytuacji, gdy umowa została zakończona przed upływem 40% normatywnego okresu amortyzacji środka trwałego, czyli minimalnego okresu trwania umowy, aby dla celów podatkowych została ona uznana za umowę leasingu operacyjnego. W przypadku samochodów osobowych są to właśnie dwa lata. 
Część interpretatorów twierdzi, że jeśli umowa została zakończona przed upływem dwóch lat, oznacza to, że nie zostały spełnione warunki, niezbędne do uznania jej za umowę leasingu operacyjnego. A zatem, strony umowy nie są objęte skutkami, przewidzianymi dla takiego rodzaju umowy, co w przypadku leasingobiorcy oznacza konieczność skorygowania podatku VAT oraz kwot, zaliczonych do kosztów uzyskania przychodu w okresie od początku umowy do momentu jej zerwania.

Większość interpretacji jest jednak odmienna od przedstawionej powyżej i opiera się na twierdzeniu, że do czasu zerwania umowy, warunki umowy leasingu operacyjnego były zachowane, więc odpisy zostały dokonane zgodnie z prawem. W związku z tym, leasingobiorca nie ma obowiązku korygowania dokonanych odpisów.

Słuszność drugiej interpretacji została potwierdzona m.in. przez dyrektorów izb skarbowych w Warszawie, Poznaniu i Bydgoszczy, więc uznać ją należy za prawidłową.

Kalkulator leasingu

Kalkulator leasingu umożliwia obliczenie poglądowej raty leasingu.

W kolejnych krokach otrzymasz oferty leasingu przygotowane specjalnie dla Ciebie i uwzględniające wyniki finansowe Twojej firmy.

Przedmiot leasingu:
Rok produkcji:
Wartość netto:
PLN
Opłata wstępna:
Liczba rat:

Rata miesięczna:0,00PLN netto

wartość wykupu: 0%

Najczęściej wyszukiwane

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z serwisu wezleasing.pl

Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok