Środek trwały w umowie leasingu
Data publikacji: 2013-08-09Środek trwały w leasingu finansowym
Leasingobiorca z tytułu zawartej umowy leasingowej, zaliczając przedmiot leasingu do składnika aktywów, zostaje jednocześnie uprawniony do dokonywania odpisów amortyzacyjnych tegoż przedmiotu.
Zgodnie z artykułem 3 ustęp 1 punkt 12 ustawy o rachunkowości poprzez aktywa rozumie się wszelkie zasoby majątkowe kontrolowane przez jednostkę o wiarygodnie określonej wartości, powstałe w wyniku przeszłych zdarzeń, które spowodują w przyszłości wpływ do jednostki korzyści ekonomicznych. Dalej, w punkcie 15 wyżej wymienionej ustawy środki trwałe wliczane do aktywów przedsiębiorstwa muszą być wykorzystywane na potrzeby tejże jednostki. Jak wynika z wyżej przytoczonych przepisów, ustawa o rachunkowości nie określa pojęcia własności lub współwłasności środków trwałych, które mogą być zaliczone do aktywów przedsiębiorstwa, a kładzie nacisk na kryterium ekonomicznej użyteczności aktywów.
Na podstawie umowy leasingu finansowego – finansujący oddaje do użytkowania, kontrolowania i wykorzystywania na potrzeby prowadzonej działalności przedmiot leasingu korzystającemu. Prawo własności do przedmiotu leasingu w trakcie trwania umowy leasingowej pozostaje nadal po stronie finansującego. Wszelkie ryzyko i korzyści związane z użytkowaniem przedmiotu leasingowego ponosi korzystający, dlatego też w sensie ekonomicznym i prawnym, to on zalicza przedmiot leasingu do własnych aktywów oraz zostaje uprawniony do dokonywania odpisów amortyzacyjnych.
Szukasz ofert leasingu? Sprawdź najkorzystniejsze oferty dla Twojej firmy.
Skorzyskaj z dokładnego i szybkiego kalkulatora raty leasingu, który uwzględnia Twoją zdolność leasingową! Wystarczy, że:
1. Wybierzesz przedmiot leasingu i określasz wstępne parametry umowy.
2. Podasz dane umożliwiające określenie Twojej zdolności leasingowej.
Najkorzystniejsze oferty otrzymasz od razu, bez zbędnego czekania.