Umowa leasingu a umowa najmu i dzierżawy

Data publikacji: 2013-12-16
Jaka jest różnica między umową najmu a dzierżawy? Jak w sosunku do nich funkcjonuje umowa leasingu?

Umowa najmu, a leasing - różnice

Zgodnie z artykułem 659 paragraf 1 i 2 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 rok – kodeks cywilny poprzez umowę najmu wynajmujący zobowiązuje się oddać najemcy rzecz do używania przez czas oznaczony lub nie oznaczony, a najemca zobowiązuje się płacić wynajmującemu umówiony czynsz. Czynsz może mieć charakter pieniężny lub niepieniężny. Ponadto umowa najmu może zostać wypowiedziana przez każdą ze stron w dowolnym momencie, z ewentualnym okresem wypowiedzenia zawartym w umowie.

W odróżnieniu do umowy najmu, umowa leasingu zawarta jest na czas określony, a czynsze (opłaty leasingowe) mają zawsze charakter pieniężny. Finansujący w umowie leasingu nie ma prawa wypowiedzenia umowy w sytuacji, gdy korzystający spełnia wszystkie warunki zawarte w umowie. Więcej na temat umowy leasingu w artykule:
http://wezleasing.pl/baza-wiedzy/ogolna-wiedza-o-leasingu/umowa-leasingu.html

Umowa dzierżawy a leasing

W myśl przepisów prawa cywilnego, umowa dzierżawy jest rodzajem umowy nazwanej, poprzez którą wydzierżawiający zobowiązuje się oddać dzierżawcy rzecz do używania i pobierania pożytków przez czas oznaczony lub nie oznaczony, a dzierżawca zobowiązuje się płacić wydzierżawiającemu umówiony czynsz. Podobne jak w przypadku umowy najmu, czynsz dzierżawny może być wyrażony w pieniądzu bądź innym rodzaju świadczenia zwrotnego, jak również może być oznaczony w ułamkowej części pożytków. Wiele przepisów kodeksu cywilnego odnoszące się do umowy najmu ma zastosowanie również w przypadku umów dzierżawy.

W odróżnieniu do dzierżawy, czy najmu raty leasingowe wyrażone są w formie pieniężnej i odzwierciedlają faktyczną wartość dobra, będącego przedmiotem leasingu. Czynsz najmu lub dzierżawy jest formą wynagrodzenia dla wynajmującego, nie jest powiązany z okresem gospodarczej użyteczności przedmiotu najmu. Przedmiotem umowy dzierżawy mogą być przedmioty (rzeczy), jak i prawa, w przypadku umowy leasingu przedmiotem umowy mogą być rzeczy.

Kolejną wyraźną różnicą między umową leasingu a dzierżawy czy najmu jest określenie jednej ze stron umowy. W przypadku leasingu jedna ze stron winna być przedsiębiorstwem, a więc profesjonalnie świadczyć usługi leasingowe. W przypadku najmu lub dzierżawy obydwie strony mogą być zarówno osobami fizycznymi nieprowadzącymi działalności gospodarczej, jak i przedsiębiorstwem. Ponadto umowa leasingu powinna być sporządzona pod rygorem nieważności na piśmie, zaś umowa dzierżawy lub najmu wymogu takiego nie posiada, w odniesieniu do okresu krótszego aniżeli 12 miesięcy.

 

Szukasz ofert leasingu? Sprawdź najkorzystniejsze oferty dla Twojej firmy.

Skorzyskaj z dokładnego i szybkiego kalkulatora raty leasingu, który uwzględnia Twoją zdolność leasingową! Wystarczy, że:

1. Wybierzesz przedmiot leasingu i określasz wstępne parametry umowy.
2. Podasz dane umożliwiające określenie Twojej zdolności leasingowej.

Najkorzystniejsze oferty otrzymasz od razu, bez zbędnego czekania.

Skorzystaj z kalkulatora >>

Kalkulator leasingu

Kalkulator leasingu umożliwia obliczenie poglądowej raty leasingu.

W kolejnych krokach otrzymasz oferty leasingu przygotowane specjalnie dla Ciebie i uwzględniające wyniki finansowe Twojej firmy.

Przedmiot leasingu:
Rok produkcji:
Wartość netto:
PLN
Opłata wstępna:
Liczba rat:

Rata miesięczna:0,00PLN netto

wartość wykupu: 0%

Najczęściej wyszukiwane

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z serwisu wezleasing.pl

Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok