Wygaśnięcie umowy leasingu

Data publikacji: 2013-12-13
W praktyce umowa leasingu kończy się z chwilą zapłaty ostatniej raty leasingowej oraz z wykupem lub oddaniem leasingowanego przedmiotu finansującemu. Istnieją jednakże sytuacje, w których następuje wygaśnięcie umowy leasingowej przed terminem, na który została zawarta. 

Utrata lub uszkodzenie przedmiotu leasingu

Wygaśnięcie umowy leasingu przed upływem podstawowego okresu może nastąpić na skutek utraty lub uszkodzenia przedmiotu leasingu w sposób, który uniemożliwia jego naprawę. Zdarzenia takie najczęściej występują w przypadku leasingowanych samochodów. W sytuacji utraty przedmiotu, wygaśniecie umowy następuje natychmiastowo, natomiast w przypadku uszkodzenia z dniem otrzymania decyzji przez finansującego od ubezpieczyciela, iż naprawa jest ekonomicznie nieuzasadniona.

Niestety w przypadkach opisanych powyżej, przykre konsekwencje utraty lub uszkodzenia przedmiotu leasingu dla korzystającego nie kończą się. Finansujący ma prawo bowiem żądać od leasingobiorcy wypłaty umownego odszkodowania z tego tytułu. W zależności od warunków umowy leasingowej, leasingodawca może oczekiwać jednorazowego odszkodowania w postaci wystawionej noty obciążeniowej (np. na kwotę równą sumie rat leasingowych pozostałych do zapłacenia wraz z kwotą końcową wykupu) lub zobowiązanie do dalszej płatności rat leasingowych, mimo iż korzystający nie użytkuje już przedmiot leasingu. Jeżeli finansujący odzyska odszkodowanie od ubezpieczyciela, wówczas kwota odszkodowania winna zmniejszyć zobowiązanie korzystającego wobec leasingodawcy z tytułu kary umownej.

Kalkulator leasingu

Kalkulator leasingu umożliwia obliczenie poglądowej raty leasingu.

W kolejnych krokach otrzymasz oferty leasingu przygotowane specjalnie dla Ciebie i uwzględniające wyniki finansowe Twojej firmy.

Przedmiot leasingu:
Rok produkcji:
Wartość netto:
PLN
Opłata wstępna:
Liczba rat:

Rata miesięczna:0,00PLN netto

wartość wykupu: 0%

Najczęściej wyszukiwane

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z serwisu wezleasing.pl

Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok