Wznowienie umowy leasingu

Data publikacji: 2013-12-13
Opóźnienie w spłacie raty leasingu lub innej opłaty leasingowej przez korzystającego na rzecz finansującego, mimo pisemnego upomnienia, może warunkować zerwaniem umowy leasingowej w trybie natychmiastowym. Jeżeli jednak korzystający ureguluje zaległość, istnieje możliwość wznowienia umowy. 

Pogorszająca się koniunktura, sezonowość działalności gospodarczej, niewypłacalność kontrahentów to jedne z licznych czynników, jakie mogą stać się przyczyną utraty płynności przez przedsiębiorstwa, szczególnie dotkliwe w sektorze mikro przedsiębiorstw. Utrata bieżącej płynności jest równoznaczna z niezapłaconymi rachunkami, czy ratami leasingowymi. Niestety w sytuacji, gdy korzystający nie reguluje w terminie wymagalności zobowiązania np. raty leasingowej i pomimo pisemnego wezwania do zapłaty przez finansującego z wyznaczeniem dodatkowego terminu zapłaty, nadal nie płaci, wówczas finansującemu przysługuje prawo wypowiedzenia umowy ze skutkiem natychmiastowym. Takie wypowiedzenie wiąże się z dotkliwymi sankcjami np. karą umowną, która rekompensuje finansującemu straty i utracone korzyści z tytułu przedwczesnego zakończenia umowy leasingu.

Część firm leasingowych dopuszcza jednak możliwość wznowienia umowy leasingu po spełnieniu określonych przez finansującego warunków. Standardowo warunkiem jest spłata całej zaległości wraz z ewentualnymi opłatami windykacyjnymi czy karnymi odsetkami. W sytuacji, gdy umowa wypowiedziana była pierwszy raz, na skutek opóźnieniu w spłacie raty, leasingodawca do wznowienia umowy może zażądać zapłaty równowartości kliku rat leasingowych w przód, jako swoisty gwarant. Jeśli wznowienie leasingu występuje któryś raz z kolei, leasingodawca może żądać zapłaty kaucji za przedmiot leasingu.

 

Szukasz ofert leasingu? Sprawdź najkorzystniejsze oferty dla Twojej firmy.

Skorzyskaj z dokładnego i szybkiego kalkulatora raty leasingu, który uwzględnia Twoją zdolność leasingową! Wystarczy, że:

1. Wybierzesz przedmiot leasingu i określasz wstępne parametry umowy.
2. Podasz dane umożliwiające określenie Twojej zdolności leasingowej.

Najkorzystniejsze oferty otrzymasz od razu, bez zbędnego czekania.

Skorzystaj z kalkulatora >>

Kalkulator leasingu

Kalkulator leasingu umożliwia obliczenie poglądowej raty leasingu.

W kolejnych krokach otrzymasz oferty leasingu przygotowane specjalnie dla Ciebie i uwzględniające wyniki finansowe Twojej firmy.

Przedmiot leasingu:
Rok produkcji:
Wartość netto:
PLN
Opłata wstępna:
Liczba rat:

Rata miesięczna:0,00PLN netto

wartość wykupu: 0%

Najczęściej wyszukiwane

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z serwisu wezleasing.pl

Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok