Co dalej z samochodem wykupionym z leasingu?

Data publikacji: 2014-06-27
Leasing operacyjny to sposób pozyskania środka transportu na potrzeby firmy. Gdy okres na jaki zawarta została umowa dobiega końca, przedsiębiorcy często podejmują decyzję o wykupieniu leasingowanego samochodu. Cel na jaki zostanie on przeznaczony, przewidywany okres jego użytkowania oraz wartość wykupu - wszystkie te czynniki mają wpływ na podatkowe konsekwencje dokonania takiej transakcji. 
Z firmowego na potrzeby prywatne
Żaden przepis nie zobowiązuje przedsiębiorcy wykupującego samochód z leasingu do dalszego wykorzystywania go w działalności gospodarczej. Dlatego przedsiębiorca może zdecydować, że samochód będący pierwotnie przedmiotem leasingu po jego zakończeniu kupi na cele prywatne. Transakcja ta nie wpłynie na przychody oraz koszty w prowadzonej przez niego działalności gospodarczej. W takiej bowiem sytuacji samochód nie podlega wprowadzeniu na stan środków trwałych lub wyposażenia, a wydatki na jego nabycie nie podlegają rozliczeniu w kosztach firmowych. W efekcie, gdy dojdzie do jego sprzedaży, u przedsiębiorcy nie powstanie przychód z działalności gospodarczej.

Nie oznacza to jednak, że przychód w ogóle nie powstanie. Przychód ze sprzedaży takiego samochodu jako przychód ze zbycia rzeczy (art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d ustawy o pdof) powstanie w sytuacji, gdy do sprzedaży dojdzie przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie, czyli wykup z leasingu.

Samochód środkiem trwałym
W okresie obowiązywania umowy leasingu operacyjnego odpisów amortyzacyjnych od samochodu dokonuje leasingodawca. Nie wpływa to jednak na możliwość przyjęcia samochodu do środków trwałych i amortyzowania przez przedsiębiorcę, który po zakończeniu umowy wykupił go od leasingodawcy. O ile tylko samochód będzie spełniał ustawowe kryteria, podatnik będzie mógł go amortyzować.

Samochód uznany za środek trwały podlega wpisaniu do ewidencji środków trwałych w miesiącu przekazania go do używania. Można go amortyzować na cztery sposoby: metodą liniową, według indywidualnej stawki, jednorazowo w ramach limitu 100.000 euro oraz metodą degresywną. Jednak dwa ostatnie sposoby odnoszą się wyłącznie do samochodów ciężarowych.

 

Kliknij, aby przeczytać całość: TUTAJ >>

Kalkulator leasingu

Kalkulator leasingu umożliwia obliczenie poglądowej raty leasingu.

W kolejnych krokach otrzymasz oferty leasingu przygotowane specjalnie dla Ciebie i uwzględniające wyniki finansowe Twojej firmy.

Przedmiot leasingu:
Rok produkcji:
Wartość netto:
PLN
Opłata wstępna:
Liczba rat:

Rata miesięczna:0,00PLN netto

wartość wykupu: 0%

Najczęściej wyszukiwane

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z serwisu wezleasing.pl

Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok