Rozliczanie VAT od najmu, dzierżawy, leasingu
Data publikacji: 2014-07-26Otrzymanie zaliczki
W nowym stanie prawnym, dla usług najmu, dzierżawy, leasingu, przechowywania mienia, stałej obsługi prawnej i biurowej obowiązek podatkowy, podobnie jak przy dostawie mediów, powstaje z chwilą wystawienia faktury, Jeżeli jednak podatnik nie wystawi faktury lub wystawi ją z opóźnieniem obowiązek podatkowy powstanie z chwila upływu terminu płatności (art. 19a ust.5 pkt 4 i ust. 7 i art. 106i ustawy o VAT).
Przypomnijmy, iż do końca 2013 roku, obowiązek podatkowy powstawał z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później niż z upływem terminu płatności.
Obecnie termin faktycznej zapłaty, w tym wypadku, nie ma znaczenia. Dla usług najmu, dzierżawy, leasingu, itp. otrzymanie zaliczki (zadatku, przedpłaty) nie wywoła skutków podatkowych.
Rozliczanie zaliczek w VAT po zmianach
Przykład
Zgodnie z umową, najemca zobowiązany jest zapłacić z góry czynsz za I kwartał 2014 r.
Termin zapłat, to 10 luty 2014 r. Najemca zapłacił 30. stycznia 2014 r.
Jeżeli podatnik wystawi fakturę w dniu 31 stycznia 2014 roku, powstanie u niego obowiązek podatkowy w styczniu.
Jeżeli podatnik wystawi fakturę w dniu, w którym upłynie termin płatności, lub nie wystawi w ogóle, to VAT rozliczy w lutym 2014 r.
Termin wystawienia faktury
Za usługi najmu, dzierżawy, leasingu, itp., tak jak za media, należy wystawić fakturę najpóźniej z upływem terminu płatności. Nie jest natomiast określony najwcześniejszy termin wystawienie takiej faktury, pod warunkiem, że będzie ona zawierała informacje, jakiego okresu rozliczeniowego dotyczy.
Kliknij, aby przeczytać całość: TUTAJ >>
