Skutki podatkowe wykupu przedmiotu leasingu

Data publikacji: 2014-07-11
Wykup przedmiotu leasingu jest transakcją kupna-sprzedaży, zawieraną pomiędzy leasingodawcą a leasingobiorcą. 


Udokumentowaniem tej transakcji jest faktura VAT, która dla zbywcy stanowi opodatkowany przychód, natomiast dla nabywcy jest kosztem i umożliwia odliczenie podatku VAT.
Nabywca dokonuje odpisów amortyzacyjnych wykupionego środka trwałego na zasadach ogólnych, przy czym jeśli wartość wykupu jest niższa niż 3500 zł, możliwe jest zastosowanie jednorazowego odpisu amortyzacyjnego. Przy wyższej wartości, podstawą do kalkulacji rat amortyzacyjnych (wartością początkową) jest cena wykupu netto.

Jeśli przedmiotem wykupu jest samochód osobowy, nabywca może odliczyć podatek VAT w wysokości 50% (gdy zadeklaruje użytkowanie pojazdu na cele firmowe i prywatne) lub w wysokości 100% (jeśli samochód będzie użytkowany wyłącznie na cele firmowe).

Przy odsprzedaży wykupionego środka trwałego, nabywca będzie zobowiązany do zapłaty podatku dochodowego od transakcji.

Wykup przedmiotu leasingu na cele prywatne wyklucza oczywiście możliwość dokonania odpisów amortyzacyjnych oraz odliczenia VAT-u. Nabywca, który odsprzeda wykupiony środek trwały przed upływem pół roku od wykupu, będzie zobowiązany do zapłaty podatku dochodowego. Po upływie 6 miesięcy, obowiązek ten zaniknie.

Kalkulator leasingu

Kalkulator leasingu umożliwia obliczenie poglądowej raty leasingu.

W kolejnych krokach otrzymasz oferty leasingu przygotowane specjalnie dla Ciebie i uwzględniające wyniki finansowe Twojej firmy.

Przedmiot leasingu:
Rok produkcji:
Wartość netto:
PLN
Opłata wstępna:
Liczba rat:

Rata miesięczna:0,00PLN netto

wartość wykupu: 0%

Najczęściej wyszukiwane

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z serwisu wezleasing.pl

Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok