Zakończenie umowy leasingu przed czasem. Sprawdź koniecznie ten zapis!

Data publikacji: 2014-07-11
Obie strony umowy leasingowej mają prawo do jej przedterminowego zakończenia. Warunki na jakich mogą to zrobić, a także konsekwencje takiego działania, określone są w Ogólnych Warunkach Umowy Leasingowej. 

Z punktu widzenia interesu leasingobiorcy, przedterminowe zakończenie umowy jest jednak bardzo niekorzystne. Bez względu na to, kto jest stroną inicjującą zerwanie umowy, leasingobiorca jest zobowiązany do zwrotu przedmiotu leasingu oraz rozliczenia umowy. Rozliczenie umowy polega na konieczności spłaty wszystkich pozostałych rat, pomniejszonych o środki, uzyskane z tytułu zagospodarowania przedmiotu leasingu (czyli jego sprzedaży bądź oddania w leasing innemu podmiotowi).

W interesie leasingobiorcy, któremu zależy na szybkim zakończeniu współpracy z leasingodawcą, leży skorzystanie z innego rozwiązania niż zwrot środka trwałego. Takim rozwiązaniem jest wcześniejszy wykup przedmiotu leasingu, przy czym z przyczyn podatkowych, wykup za cenę inną niż rynkowa możliwy jest nie wcześniej niż po upływie 40% okresu amortyzacji, czyli w przypadku samochodu osobowego: minimum 2 lat.

Innym rozwiązaniem jest cesja umowy leasingowej na inny podmiot. Cesja może się odbyć wyłącznie za zgodą leasingodawcy. Scedowanie umowy zwalnia leasingobiorcę z obowiązku rozliczenia umowy, dodatkowo może on uzyskać rekompensatę dokonanych już wpłat – w formie kwoty odstępnego, uzyskanej od cesjonariusza. Wypłata odstępnego jest przedmiotem ustaleń pomiędzy stronami umowy cesji.

Kalkulator leasingu

Kalkulator leasingu umożliwia obliczenie poglądowej raty leasingu.

W kolejnych krokach otrzymasz oferty leasingu przygotowane specjalnie dla Ciebie i uwzględniające wyniki finansowe Twojej firmy.

Przedmiot leasingu:
Rok produkcji:
Wartość netto:
PLN
Opłata wstępna:
Liczba rat:

Rata miesięczna:0,00PLN netto

wartość wykupu: 0%

Najczęściej wyszukiwane

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z serwisu wezleasing.pl

Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok