Auto w leasingu

Data publikacji: 2014-02-03
Leasing auta to forma zakupu, w której jedna ze stron – leasingodawca zakupuje od dealera samochód na własność, a następnie oddaje przedmiot leasingu do odpłatnego użytkowania leasingobiorcy. Leasingobiorca, najczęściej będący przedsiębiorcą zobowiązuje się do płacenia. rat leasingowych w okresie trwania umowy leasingowej. Po upływie tego okresu istnieje możliwość wykupienia leasingowanego auta na własność, przez leasingobiorcę. 

Leasing auta to swoista forma dzierżawy samochodu na cele przedsiębiorstwa. Jeśli właściciel firmy nie dysponuje odpowiednio wysokim kapitałem na zakup auta, może skorzystać z leasingu. Leasing samochodu pozwala na dysponowanie składnikiem majątku, pomimo braku środków na opłacenie całości jego zakupu. Ponadto wykorzystywanie samochodu wziętego w leasing na cele prowadzonej działalności gospodarczej oraz związane z tym koszty można rozliczyć bez stosowania tzw. kilometrówki. Powyższe kwestie to nie jedyne niektóre zalety leasingu samochodu.

Korzyści podatkowe leasingu samochodu

W zależności od oferty firmy leasingowej, opłata wstępna (stanowiąca określony procent wartości samochodu) waha się w przedziale od 0 % do 45 % wartości przedmiotu leasingu. Jest to z jednej strony jednorazowy wydatek korzystającego (wnoszony na początku trwania umowy leasingowej) z drugiej zabezpieczenie przyszłych zobowiązań wynikających z umowy leasingowej dla finansującego. Jeżeli opłata wstępna ma charakter warunkowy do zawarcia umowy leasingowej i nie jest powiązana z wysokością rat leasingowych, wówczas przedsiębiorca ma prawo do jednorazowego ujęcia tej opłaty, jako koszt uzyskania przychodu.

Zmniejszenie podstawy opodatkowania opłatą wstępną, to nie jedyna zaleta leasingu. Właściciel przedsiębiorstwa, który wykorzystuje samochód będący przedmiotem umowy leasingu operacyjnego ma prawo do wliczenia do kosztów podatkowych całą wartość rat leasingowych (dot leasing operacyjny). Dodatkowo bez prawnych ograniczeń można rozliczać koszty eksploatacyjne samochodu tj. zakup paliwa, koszty przeglądów itp. Inaczej sprawa wygląda w sytuacji, gdy dla celów prowadzenia działalności gospodarczej wykorzystuje się składnik majątku, który nie znajduje się w ewidencji środków trwałych firmy np. samochód prywatny (rozliczenie kosztów tzw. kilometrówki).

Leasing czy kredyt na samochód?

Gdy przedsiębiorca potrzebuje zwiększyć flotę samochodową w firmie, bez konieczności ponoszenia jednorazowo wysokich nakładów finansowych, zastanawia się nad skorzystaniem z alternatyw tj. kredyt samochodowy lub leasing auta.

Z punktu widzenia korzyści podatkowych dla przedsiębiorcy, najkorzystniej wypada leasing operacyjny auta, gdyż w kredycie samochodowym jedynie odsetki i amortyzacja (w przypadku samochodów osobowych ograniczona do wartości 20 000 eur) mogą zmniejszyć podstawę opodatkowania. Również uproszczone procedury przyznawania oraz mniej rygorystyczna ocena zdolności kredytowej przez leasingodawcę w porównaniu z bankiem przemawia na korzyść leasingowania samochodów. Ponadto zmiany przepisów prawa regulujących cesję praw umowy leasingu ułatwiły ,,przepisanie" leasingu auta na inny pomiot, przed terminem jej wygaśnięcia na skutek np. problemów finansowych przedsiębiorcy.

Argumentami przemawiającymi za wyborem kredytu dla sfinansowania zakupu samochodu, to przede wszystkim własność przedmiotu, która od momentu zakupu jest po stronie kupującego. Jest ona jednak ograniczona ustanowionym na pojeździe zastawem rejestrowym na rzecz banku. W przypadku leasingu samochód pozostaje własnością finansującego.

Kalkulator leasingu

Kalkulator leasingu umożliwia obliczenie poglądowej raty leasingu.

W kolejnych krokach otrzymasz oferty leasingu przygotowane specjalnie dla Ciebie i uwzględniające wyniki finansowe Twojej firmy.

Przedmiot leasingu:
Rok produkcji:
Wartość netto:
PLN
Opłata wstępna:
Liczba rat:

Rata miesięczna:0,00PLN netto

wartość wykupu: 0%

Najczęściej wyszukiwane

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z serwisu wezleasing.pl

Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok