Gdy przedmiot leasingu ma wady

Data publikacji: 2014-02-03
Przedsiębiorca decydujący się na leasing oczekuje, iż leasingowany przedmiot jest nowy i wolny od wad, zwłaszcza w przypadku leasingu samochodów kupowanych z salonu. Odbiór następuje zazwyczaj na podstawie protokołu odbiorczego, który podpisany przez korzystającego oznacza, iż zapoznał się on ze stanem technicznym przedmiotu i jest on wolny od wad. Co w sytuacji, gdy przedmiot leasingu okazuje się wadliwy? Kto ponosi koszty i odpowiedzialność? 

Zakres odpowiedzialności za przedmiot leasingowy przez finansującego jest znikomy. Wyniknąć on może wyłącznie w sytuacji, gdy leasingodawca przyczynił się do uszkodzenia przedmiotu leasingu, co w praktyce występuje rzadko. Finansujący pośredniczy tylko między dostawcą np. dealerem samochodu a korzystającym. Marginalne przypadki odpowiedzialności finansującego mogą wystąpić jeszcze przed oddaniem przedmiotu leasingu korzystającemu, gdy ten znajduje się w finansującego.

W myśl artykułu 709 ustawy z dnia 18 maja 1964 roku Kodeks Cywilny, z chwilą zawarcia przez finansującego umowy ze zbywcą, z mocy ustawy przechodzą na korzystającego uprawnienia z tytułu wad rzeczy przysługujące finansującemu względem zbywcy, z wyjątkiem uprawnienia odstąpienia przez finansującego od umowy ze zbywcą. Zatem na skutek powstałych wad na przedmiocie leasingu o jej usunięcie może korzystający zwrócić się bezpośrednio do sprzedawcy.

Kalkulator leasingu

Kalkulator leasingu umożliwia obliczenie poglądowej raty leasingu.

W kolejnych krokach otrzymasz oferty leasingu przygotowane specjalnie dla Ciebie i uwzględniające wyniki finansowe Twojej firmy.

Przedmiot leasingu:
Rok produkcji:
Wartość netto:
PLN
Opłata wstępna:
Liczba rat:

Rata miesięczna:0,00PLN netto

wartość wykupu: 0%

Najczęściej wyszukiwane

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z serwisu wezleasing.pl

Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok