Samochód ciężarowy - warunki odliczenia VAT od rat leasingowych

Data publikacji: 2013-02-21
Od stycznia 2011 r. ustawodawca wprowadził pewne ograniczenia związane z możliwością odliczania VAT od zakupu pojazdów oraz paliw wykorzystywanych do ich napędu. Ograniczenia tego nie stosuje się do pojazdów samochodowych będących przedmiotem umowy leasingu, w stosunku do których przysługiwało podatnikowi, na dzień 31 grudnia 2010 r., prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od czynszu (raty) lub innych płatności wynikających z takiej umowy. Warunkiem skorzystania z tego prawa jest zarejestrowanie umowy we właściwym urzędzie skarbowym do dnia 31 stycznia 2011 r.
Warunki odliczenia VAT od rat leasingowych samochodu ciężarowego:
  1. dopuszczalna masa całkowita pojazdu przekracza 3,5 tony,
  2. spełnienie jednego z kryteriów określających rodzaj pojazdu: pojazdów klasyfikowanych jako wielozadaniowy, van, pojazdów z otwartą częścią przeznaczoną do przewozu ładunków, pojazdów specjalnych w rozumieniu przepisów prawa o ruchu drogowym.

Warunki odliczenia VAT od rat leasingowych od samochodu z tzw. „kratką":

  1. jeśli do końca 2010 roku istniało prawo odliczania całego VAT-u naliczonego z tytułu rat leasingowych, to prawo to przysługuje nadal pod warunkiem, że umowa leasingowa została zarejestrowana we właściwym urzędzie skarbowym do dnia 31 stycznia 2011 roku,
  2. jeśli umowa leasingowa nie została zarejestrowana przed 31 stycznia 2011, firmie przysługuje prawo do odliczenia 60% kwoty podatku naliczonego od raty leasingowej, jednak suma podatku odliczonego w całym okresie użytkowania samochodu nie może przekroczyć 6.000 zł.
Kalkulator leasingu

Kalkulator leasingu umożliwia obliczenie poglądowej raty leasingu.

W kolejnych krokach otrzymasz oferty leasingu przygotowane specjalnie dla Ciebie i uwzględniające wyniki finansowe Twojej firmy.

Przedmiot leasingu:
Rok produkcji:
Wartość netto:
PLN
Opłata wstępna:
Liczba rat:

Rata miesięczna:0,00PLN netto

wartość wykupu: 0%

Najczęściej wyszukiwane

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z serwisu wezleasing.pl

Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok