Samochód osobowy - warunki odliczenia VAT od rat leasingowych

Data publikacji: 2013-02-21
Przedsiębiorcy mają możliwość rozliczania kosztów związanych z zakupem samochodu osobowego w ramach leasingu operacyjnego (bieżącego) lub też leasingu kapitałowego (finansowego). 

Leasing finansowy

do kosztów zalicza się część odsetkową rat leasingowych;amortyzuje korzystający (przy autach osobowych o wartości nie wyższej niż równowartość 20 tys. euro);koszty eksploatacyjne wlicza się do kosztów uzyskania przychodu;pojazd firmowy.

Leasing operacyjny

do kosztów zalicza się opłaty leasingowe, raty itp.;amortyzuje finansujący;koszty eksploatacyjne wlicza się do kosztów uzyskania przychodu;pojazd niefirmowy (bez konieczności prowadzenia EPP).

Podatnicy użytkujący auto osobowe mają możliwość odliczyć 60%, jednakże nie więcej niż 6000 zł podatku VAT naliczonego od opłat leasingowych (rat, czynszu i innych opłat wynikających z zawiązanej umowy). W przypadku leasingu operacyjnego, VAT można potrącić od faktur co miesiąc stworzonych, zaś w przypadku leasingu finansowego od rachunku sporządzonego na całą wartość w dniu oddania towaru. Ograniczenie w potrąceniu VAT w wysokości 60% sumy podatku wskazanej w fakturze (nie więcej niż 6000 zł) nie zastosowuje się do innych kosztów powiązanych z użytkowaniem samochodu, np. koszty na naprawy, remonty (z wyjątkiem zakupu paliwa, które nie podlega potrąceniu VAT)

Kalkulator leasingu

Kalkulator leasingu umożliwia obliczenie poglądowej raty leasingu.

W kolejnych krokach otrzymasz oferty leasingu przygotowane specjalnie dla Ciebie i uwzględniające wyniki finansowe Twojej firmy.

Przedmiot leasingu:
Rok produkcji:
Wartość netto:
PLN
Opłata wstępna:
Liczba rat:

Rata miesięczna:0,00PLN netto

wartość wykupu: 0%

Najczęściej wyszukiwane

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z serwisu wezleasing.pl

Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok