Samochód poleasingowy - co warto wiedzieć?
Data publikacji: 2012-10-09
Rodzaje aut poleasingowych
1. Leasingobiorca sprzedaje samochód zaraz po jego wykupieniu z firmy leasingowej
Właściciel wykupił pojazd z własnych środków, więc będzie go chciał sprzedać zapewne jak najdrożej, dążąc do jego wartości rynkowej. Często zdarza się też, że sprzedawca umieszcza na fakturze cenę niższą, niż płacimy w rzeczywistości (dzięki czemu zapłaci mniejszy podatek od sprzedaży). Warto przed zakupem sprawdzić jeszcze raz stan techniczny i prawny samochodu. Tego zakupu nie sfinansujemy leasingiem, jednak możemy dostać kredyt na całą wartość rynkową pojazdu.
2. Samochód zwrócony do firmy leasingowej bez wykupienia
Leasingobiorca nie zdecydował się na wykupienie pojazdu, więc samochód wraca do leasingodawcy. Najczęściej tak postępują firmy (samochody poflotowe, po wynajmie długoterminowym), które nie są zainteresowane późniejszym handlem używanymi pojazdami. Często zwracane są całe floty, a leasingodawca również sprzedaje je hurtowo – do firm, które zajmują się stricte handlem używanymi autami. Takie auta mają pewne pochodzenie i stan prawny, a dodatkowo można je kupić zarówno przez leasing, jak i na kredyt.
3. Auto z windykacji
Leasingobiorca nie płacił rat i pojazd został mu odebrany. Jest to zamrożony kapitał zarówno dla banku, jak i dla firmy leasingowej, będą zatem zainteresowane jak najszybszym jego upłynnieniem. Możemy więc spodziewać się bardzo atrakcyjnej ceny, a ponadto potwierdzonego statusu prawnego i technicznego samochodu oraz sprawdzonego pochodzenia. Takie pojazdy mogą być zarówno leasingowane, jak i kredytowane. Dodatkowo najczęściej są wystawiane na aukcje (przykłady na końcu tekstu), więc jeśli chętnych nie będzie zbyt wielu, mamyszanse na bardzo dobrą transakcję.
Link do dalszej części artykułu: http://inwestycje.pl/finanse_osobiste/Samochod-poleasingowy---co-warto-wiedziec;157358;0.html