Samochód z kratką czy osobowy?

Data publikacji: 2014-01-17
Od 1 stycznia 2014 roku weszły w życie nowe przepisy dotyczące odliczania VAT od samochodów (Dz.U. z 2010 r. nr 247 poz. 1652, zm. Dz.U. z 2012 r. poz. 1456). Od tego dnia można dokonać odliczenia 100 proc. podatku VAT od zakupu samochodów spełniających warunki ładowności oraz posiadających odpowiedną homologację na samochód ciężarowy, czyli tzw. samochody osobowe z kratką. 

Przepisy te mają jednak charakter przejściowy. Trwają właśnie prace legislacyjne nad zmianą ustawy o podatku VAT. Nie wiadomo jednak kiedy nowe przepisy wejdą w życie. Na ich podstawie podatnikom przysługiwać ma prawo do odliczenia do 50 proc. VAT od ceny zakupu samochodu, bez ograniczenia wartości (obecnie jest to 60 proc., nie więcej niż 6 tys. PLN), a także 50% VAT od kosztów eksploatacyjnych (dzisiaj do 100%) oraz 50% VAT od paliwa (dzisiaj brak możliwości odliczenia VAT).

Dzisiaj, przy zakupie samochodu uwagę należy zwrócić w szczególności na wydawaną przez dealera/ sprzedawcę homologację. Taki sam samochód może wystąpić w wersji ciężarowej oraz osobowej. Obie wersje nie będą różnić się do siebie wizualnie, nie będą miały zamontowanej kratki. O możliwości odliczenia 100% VAT decydować będzie właśnie homologacja. Właściwa posiada oznaczenie N1 - samochód ciężarowy, w odróżnieniu od samochodu osobowego - M1.

W październiku 2012 roku uległy zmianie europejskie przepisy w zakresie homologacji. Od tego momentu samochód ciężarowy (N1) nie ma już obowiązku posiadania stałej przegrody oddzielającej przestrzeń ładunkową od pasażerskiej – kratki. Samochody takie natomiast powinny spełniać warunki wyznaczone nową homologacją, w której zostały określone między innymi odpowiednie wymiary przewożonego ładunku i przestrzeni z tym związanej oraz wymóg posiadania tylnych drzwi.

W związku z powyższym najbezpieczniej, w kontekście ewentualnych kontroli Urzędów Skarbowych, jest zakupić samochód nowy z aktualną homologacją na samochód ciężarowy.

Kalkulator leasingu

Kalkulator leasingu umożliwia obliczenie poglądowej raty leasingu.

W kolejnych krokach otrzymasz oferty leasingu przygotowane specjalnie dla Ciebie i uwzględniające wyniki finansowe Twojej firmy.

Przedmiot leasingu:
Rok produkcji:
Wartość netto:
PLN
Opłata wstępna:
Liczba rat:

Rata miesięczna:0,00PLN netto

wartość wykupu: 0%

Najczęściej wyszukiwane

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z serwisu wezleasing.pl

Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok