Sprzedaż auta zakupionego po leasingu

Data publikacji: 2014-02-03
Po upływie podstawowego okresu leasingu, przedmiot leasingowy może zostać zwrócony finansującemu lub być wykupiony przez dotychczasowego korzystającego. Gdy korzystający staje się prawnym właścicielem samochodu poleasingowego ma pełne prawo do dysponowania nim .

W sytuacji gdy leasingobiorca wykupił samochód, który był przedmiotem umowy leasingowej, z chwilą jego wykupienia staje się on własnością dotychczasowego korzystającego. Od tej chwili korzystający ma pełną swobodę w dysponowaniu samochodem poleasingowym. Może zatem dokonać jego sprzedaży, przyjęcia na cele osobiste lub przekazania w darowiźnie.

Sprzedaż samochodu używanego

Do końca 2013 roku sprzedaż przez przedsiębiorcę używanych składników majątku, po spełnieniu określonych w ustawie VAT-oskiej warunków, zwolniona była z obowiązku naliczenia podatku. Istotne zmiany w przepisach o podatku od towarów i usług, jakie zaczęły obowiązywać od 2014 roku praktycznie zniosły zwolnienie podatkowe przy sprzedaży majątku. Z ustawy znikły bowiem zapisy dotyczące pojęcia ,,dostawy towarów używanych".

Jedynie podmioty, które ustawowo zwolnione są z obowiązku bycia płatnikiem podatku od towarów i usług, przy sprzedaży poleasingowego auta innemu podmiotowi nie są obowiązane do naliczenia od tej sprzedaży podatku VAT. Pozostałe podmioty, których działalność gospodarcza lub jej część jest opodatkowana VAT-em, sprzedaż części majątku musi podlegać opodatkowaniu VAT. Nieistotne są już kwestie czy podmiot przy zakupie samochodu miał prawo do odliczenia VAT-u oraz przez jaki okres korzystał z owego składnika majątku.

Kalkulator leasingu

Kalkulator leasingu umożliwia obliczenie poglądowej raty leasingu.

W kolejnych krokach otrzymasz oferty leasingu przygotowane specjalnie dla Ciebie i uwzględniające wyniki finansowe Twojej firmy.

Przedmiot leasingu:
Rok produkcji:
Wartość netto:
PLN
Opłata wstępna:
Liczba rat:

Rata miesięczna:0,00PLN netto

wartość wykupu: 0%

Najczęściej wyszukiwane

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z serwisu wezleasing.pl

Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok