Sprzedaż przedmiotu leasingu w leasingu finansowym na rzecz korzystającego

Data publikacji: 2013-12-16
Jeżeli po upływie podstawowego okresu umowy, na jaki została zawarta umowa leasingu finansowego, następuje sprzedaż środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej, będącej przedmiotem tej umowy na rzecz korzystającego przez leasingodawcę, wówczas zdarzenie takie rodzi obowiązek podatkowy po obydwu stronach transakcji. 
Ustawodawca, w odróżnieniu do leasingu operacyjnego, przy sprzedaży przedmiotu umowy leasingu finansowego nie określił ceny sprzedaży, po jakiej korzystający nabywa ów przedmiot. Kodeks Cywilny przewiduje ponadto nieodpłatne przeniesienie prawa własności do przedmiotu leasingu na rzecz korzystającego. Niemniej ustawa o podatku dochodowym wymaga, aby przeniesienie nastąpiło w drodze sprzedaży według wartości, która może odbiegać od wartości rynkowej. Do kosztów uzyskania przychodów nie zalicza się wydatków poniesionych przez finansującego na nabycie lub wytworzenie środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, stanowiących przedmiot umowy leasingu, kosztem są jednak te wydatki pomniejszone o spłatę wartości początkowej.
Kalkulator leasingu

Kalkulator leasingu umożliwia obliczenie poglądowej raty leasingu.

W kolejnych krokach otrzymasz oferty leasingu przygotowane specjalnie dla Ciebie i uwzględniające wyniki finansowe Twojej firmy.

Przedmiot leasingu:
Rok produkcji:
Wartość netto:
PLN
Opłata wstępna:
Liczba rat:

Rata miesięczna:0,00PLN netto

wartość wykupu: 0%

Najczęściej wyszukiwane

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z serwisu wezleasing.pl

Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok