Sprzedaż w leasingu operacyjnym na rzecz osoby trzeciej

Data publikacji: 2013-12-16
Leasing operacyjny jest jedną z częściej wybieranych form leasingu przez przedsiębiorców. Większa popularność leasingu operacyjnego wynika głównie z większych korzyści podatkowych po stronie leasingobiorców.

Leasing operacyjny winien być zawarty na czas określony i trwać minimum 40% czasu amortyzacji przedmiotu leasingu. Po zakończeniu okresu trwania umowy leasingu, korzystający może oddać przedmiot umowy finansującemu, a ten w dalszej kolejności sprzedać go sobie trzeciej. Takie działanie rodzi również odpowiednie konsekwencje prawno – podatkowe.

Zgodnie z artykułem 23 d ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli po upływie podstawowego okresu umowy leasingu operacyjnego, finansujący przenosi na osobę trzecią własność przedmiotu leasingu oraz wypłaca korzystającemu z tytułu spłaty ich wartości uzgodnioną kwotę – przy określaniu przychodu ze sprzedaży i kosztu jego uzyskania stosuje się przepisy ogólne przy ustalaniu kosztów i przychodów ze sprzedaży. Przychód ze sprzedaży środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej, będącej przedmiotem leasingu finansujący rozlicza w zgodzie z zasadą memoriałową (dniem wymagalności przychodu z tytułu sprzedaży jest zazwyczaj data sprzedaży z faktury), zaś kwota wypłacona korzystającemu, stanowi koszt uzyskania przychodów finansującego w dniu zapłaty do wysokości różnicy pomiędzy rzeczywistą wartością netto a hipotetyczną wartością netto (zasada kasowa). Kwota otrzymana przez korzystającego stanowi jego przychód w dniu jej otrzymania.

Kalkulator leasingu

Kalkulator leasingu umożliwia obliczenie poglądowej raty leasingu.

W kolejnych krokach otrzymasz oferty leasingu przygotowane specjalnie dla Ciebie i uwzględniające wyniki finansowe Twojej firmy.

Przedmiot leasingu:
Rok produkcji:
Wartość netto:
PLN
Opłata wstępna:
Liczba rat:

Rata miesięczna:0,00PLN netto

wartość wykupu: 0%

Najczęściej wyszukiwane

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z serwisu wezleasing.pl

Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok