Ubezpieczenie przedmiotu leasingu

Data publikacji: 2013-08-09
Przedmiotem leasingu mogą być zarówno rzeczy ruchome (samochód, maszyny, urządzenia), jak i nieruchomości oraz wartości niematerialne i prawne.

W toku użytkowania przedmiotu leasingu w trakcie trwania umowy leasingowej, ten narażony jest na wystąpienie zdarzeń losowych (kradzież, zniszczenie) oraz uszkodzenie lub wyeksploatowanie. Od wspomnianych wyżej ryzyk przedmiot leasingu winien być ubezpieczony. Koszty ubezpieczenia przedmiotu leasingu ponosi zazwyczaj leasingobiorca.

Ubezpieczenie przedmiotu leasingu – co z VAT-em?

W wydanym przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wyroku z dnia 17 czerwca 2013 roku, rozstrzygnięto dotychczasowy spór dotyczący tego, czy ubezpieczenie przedmiotu leasingu należy traktować, jako usługę odrębną (wówczas taka usługa zwolniona jest z podatku VAT), czy jako usługę pomocniczą do usługi leasingu, która obciążona jest podatkiem od wartości dodanej.

TSUE orzekł, iż usługa ubezpieczenia przedmiotu leasingu i usługa leasingu stanowią usługi odrębne i niezależne od celów podatku od wartości dodanej. Ponadto określił, iż usługa ubezpieczenia nie ma charakteru nierozerwalnego od usługi leasingu, a jeśli leasingodawca ubezpiecza przedmiot leasingu i przenosi koszt tego ubezpieczenia na korzystającego, to nadal czynność taka jest czynnością ubezpieczeniową i nie podlega opodatkowaniu VAT.

Kalkulator leasingu

Kalkulator leasingu umożliwia obliczenie poglądowej raty leasingu.

W kolejnych krokach otrzymasz oferty leasingu przygotowane specjalnie dla Ciebie i uwzględniające wyniki finansowe Twojej firmy.

Przedmiot leasingu:
Rok produkcji:
Wartość netto:
PLN
Opłata wstępna:
Liczba rat:

Rata miesięczna:0,00PLN netto

wartość wykupu: 0%

Najczęściej wyszukiwane

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z serwisu wezleasing.pl

Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok