Uszkodzenie przedmiotu leasingu

Data publikacji: 2013-12-16
Za powstałą szkodę - częściową lub całkowitą - przedmiotu leasingu w pierwszej kolejności odpowiedzialność ponosi korzystający, zwłaszcza gdy do czynienia mamy z leasingiem rodzaju finansowego. 

W ścisłym związku z uszkodzeniem przedmiotu leasingu pozostaje wykupione ubezpieczenie. Najczęstszym przykładem likwidacji szkód z ubezpieczenia jest leasing samochodów.

Zwyczajowo obowiązek ubezpieczenia leasingowanego pojazdu spoczywa na finansującym. Koszt wykupienia ubezpieczenia w postaci OC, AC i NW przez leasingodawcę faktycznie ponoszony jest przez korzystającego, w postaci refakturowania składek ubezpieczenia. W sytuacji, gdy pojazd ulegnie uszkodzeniu, korzystający jest zobowiązany do powiadomienia o zaistniałej sytuacji leasingodawcę oraz spełnienia warunków koniecznych do wypłaty odszkodowania.

Koszty związane z naprawą szkody leasingobiorca zalicza do pozostałych kosztów operacyjnych, zaś przychód w postaci wypłaty odszkodowania do pozostałych przychodów operacyjnych. Należy w tym momencie pamiętać o zasadzie współmierności przychodów i kosztów oraz zakazu ich wzajemnej kompensaty. Zatem koszty naprawy zalicza się w momencie ich poniesienia, zaś przychody z tytuł odszkodowania - w momencie otrzymania decyzji od ubezpieczyciela o ich przyznaniu.
Kalkulator leasingu

Kalkulator leasingu umożliwia obliczenie poglądowej raty leasingu.

W kolejnych krokach otrzymasz oferty leasingu przygotowane specjalnie dla Ciebie i uwzględniające wyniki finansowe Twojej firmy.

Przedmiot leasingu:
Rok produkcji:
Wartość netto:
PLN
Opłata wstępna:
Liczba rat:

Rata miesięczna:0,00PLN netto

wartość wykupu: 0%

Najczęściej wyszukiwane

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z serwisu wezleasing.pl

Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok