Użytkowanie przedmiotu leasingu przez osobę trzecią

Data publikacji: 2014-07-11
W umowie leasingu znajduje się zapis, zgodnie z którym użytkowanie przedmiotu leasingu przez osobę trzecią wymaga pisemnej zgody leasingodawcy. W praktyce leasingobiorcy rzadko stosują się do tego zapisu, natomiast leasingodawca jeszcze rzadziej (praktycznie w ogóle) kontroluje jego wykonanie. 


Zapis ten może jednak zostać wykorzystany w sytuacji konfliktowej, np. po wystąpieniu szkody, gdy sprawcą jest osoba trzecia. Wówczas leasingodawca ma prawo do przedterminowego zakończenia umowy, gdyż jasnym jest, że jej postanowienia zostały naruszone. W takim przypadku bardzo prawdopodobne są także problemy z uzyskaniem odszkodowania od firmy ubezpieczeniowej.

Dodatkowa zgoda leasingodawcy nie jest wymagana, gdy użytkownikiem jest zatrudniony na umowę o pracę pracownik leasingobiorcy (gdy leasing jest na firmę). Przyjmuje się także, że współmałżonek oraz dzieci leasingobiorcy nie są traktowani jako osoby trzecie i mogą bez ograniczeń korzystać z przedmiotu leasingu.

Warto jednak pamiętać, że leasingobiorca, jako strona umowy z właścicielem środka trwałego, ponosi konsekwencje wszystkich negatywnych zdarzeń, w których uczestniczył przedmiot leasingu – bez względu na to, kto byłby bezpośrednim użytkownikiem tego środka trwałego.

Kalkulator leasingu

Kalkulator leasingu umożliwia obliczenie poglądowej raty leasingu.

W kolejnych krokach otrzymasz oferty leasingu przygotowane specjalnie dla Ciebie i uwzględniające wyniki finansowe Twojej firmy.

Przedmiot leasingu:
Rok produkcji:
Wartość netto:
PLN
Opłata wstępna:
Liczba rat:

Rata miesięczna:0,00PLN netto

wartość wykupu: 0%

Najczęściej wyszukiwane

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z serwisu wezleasing.pl

Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok